Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kft. kontra Bt.

A vállalkozás indítását megelőzően jelentős döntést képvisel a társasági forma választása. A BKS&Partners Kft. budapesti könyvelőiroda konyvelői és jogásza az alábbi szösszenettel próbál segíteni Önöknek a választásban.

Sok esetben felmerül a kérdés vállalkozás indítása során, hogy melyik társasági forma a megfelelőbb a társaság működése szempontjából. Ilyenkor több szempontot érdemes figyelembe venni, első körben a tulajdonosok felelősség vállalása, a Kft. mint a nevéből is adódik korlátolt felelősséget feltételez, bizonyos eseteket kivéve, ezeket a társasági törvény tartalmazza de általában a cég működésével kapcsolatos szándékosan elkövetett bűncselekményeket jelenti. Alapesetben a tulajdonosok csak a vagyoni hozzájárulásuk erejéig felelnek ill. a cég vagyona, amely még az alapját képezheti különböző eljárásoknak. Kivétetek esetén, általában a magán vagyonukkal is felelnek az érintettek, de ennek megállapítása az eljáró hatóságok jogköre.

A betéti társaság esetében a beltag teljes magán vagyonával felelős és nem csak kivételes esetekben, hanem alapesetben is. A kültag viszont csak a betétjének a mértékéig felelős. Ebből következően Bt. legalább kettő tag alapíthat, míg Kft. esetében létezik az egy személyes Kft. intézménye.

Második körbe tartoznak a költségek, Bt. esetén jóval kisebbek, bár nem a bejegyzés költségi, hanem a vagyoni hozzájárulás mértéke, mert a saját vagyonával felel és emiatt megengedőbb a szabályozás. Akár 1 Ft. is lehet a vagyoni betét összege.

 

Szükséges adatok

  • Tagok neve és adatai (személyigazolvány szám, anyja neve, születési hely idő, személyi szám – lakcím)
  • Cég tervezett neve (cégalapításkor célszerű több variációt is kidolgozni, arra az esetre ha a cégkizárólagosság bármelyiknek akadálya)
  • Vagyoni betét (akár 1 Ft.)
  • Képviselő (cégvezető) neve (ha nem azonos a beltaggal akkor adatai is)
  • Székhely címe
  • Telephely címe
  • Fő tevékenységi kör  

Betéti társasági formát jellemzően családi vállalkozások használnak, a bizalom is nagyobb ezen társasági formával kapcsolatban a köztudatban.

 

 

Vezető tisztségviselők:

A korlátolt felelősségű társaság ügyvezetését egy vagy több ügyvezető látja el. Vezető tisztségviselő - a közkereseti és a betéti társaság kivételével - csak természetes személy lehet. A vezető tisztségviselő a társaság belső működése körében a társasággal, illetve annak testületeivel, valamint más tisztségviselőivel kapcsolatos feladatait csak személyesen láthatja el, képviseletnek nincs helye.

A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy a munkaviszonyra irányadó szabályokat kell alkalmazni.

A vezető tisztséget - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, illetve a közkereseti és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja.

FIGYELEM! Ez azt jelenti, hogy ha a létesítő okiratban eltérően rendelkezik, akkor lehet munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja is. Ebben az esetben azonban nem lehet a szerződésmintát alkalmazni, így csak az illeték 100.000.- Ft egy cégbejegyzési eljárásban.

Gyakorlatban jóval elterjedtebb a Kft. alapítása a felelősség és az egy személyes forma miatt.

 

www.e-konyveles.com
Mobil: 20/391-40-10
sales@e-konyveles.com

0 Tovább

Adóellenőrzés

Az e-konyveles.com mérlegképes könyvelői az alábbi cikkel igyekeznek bővíteni az Önök látókörét adózással, könyveléssel, bérszámfejtéssel kapcsolatosan.

Számos olyan adóellenőrzés létezik, amelyben az volt az ember érzése, hogy az adóhatóság szinte elvárja, hogy a kisebb vállalkozások a multikkal üzleteljenek. Tőlük szerezzék be a szükséges áruk, nekik értékesítsenek, hiszen általában velük nincs semmiféle komolyabb gond. Ezzel szemben, aki esetlegesen kisvállalkozástól szerez be árut, annak számolnia kell azzal, hogy a szállító adópapírjaival talán problémák lehetnek.

Egy kisvállalkozás számlája mindig „problémássá” tehető: számtalan olyan adóüggyel is találkoztam már, ahol adószám, cégbejegyzés rendben volt, a befogadott számla mégsem hitelesíttetett az adóhatóság által, mert „adóbevallási kötelezettségének” nem tett eleget. Ha mégis, akkor vagy a számlatömbje problémás, esetleg nem a megfelelő személy írta alá, vagy éppen a számlanyilvántartása hiányos vagy teljesen hiányzik. Mondani sem kell, hogy e kérdések okai között van a jogosulatlan áfa visszaigénylés megállapíthatósága, és az igen magas bírság kiszabása. Ezzel mindössze arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy az üzleti partner megválasztásának fontos adózási szempontjai is vannak.

Az addig számunkra ismeretlen partnert szabályosan priorálni kell, pontosan úgy, ahogy a hatóságok is kérik a büntetlen, vagy a köztartozás nélküli adózási előélet igazolását. Az a minimum, hogy hatályos cégkivonat, vállalkozói igazolvány, adóbejelentkezés elkérve és hozzájárulással lefénymásolva, és megőrzésre a következő adóellenőrzésig eltéve, nehogy gond ebből legyen. Ha bizonytalanak vagyunk, még a személyi igazolvány is bevonható ebbe a körbe, készülve a „nem létező személy”-re vonatkozó ütőkártya kivédésére. Mindezek után egy adószámellenőrzést is kell elvégezni – akár az adóhivatal honlapján.

Erre mondják a vállalkozók, hogy ők nem magánnyomozók, nem az a feladatuk, hogy szabálytalanságok után kutakodjanak, és azokat felderítsék – hanem végezzék a saját dolgukat. Kétségtelen, van ebben igazság – azonban törvényeink olyanok, hogy ezt a védekezést nem fogadják el, így a vállalkozók mégis kénytelenek valamilyen módon ezt a kis „nyomozást” véghezvinni.

 

www.e-konyveles.com
Mobil: 20/391-40-10
sales@e-konyveles.com

0 Tovább

Minden ötödik újonnan alakuló céget ellenőriz az adóhatóság

Az elmúlt évek negatív tapasztalatai miatt minden újonnan alakuló céget helyszíni ellenőrzés keretében vizsgál az Adóhivatal.

Ettől az ellenőrzéstől nem kell megijedni, hiszen az adóhatóság elsősorban értünk van, nem pedig ellenünk. Ha a kellő előírásoknak, szabályoknak megfelelünk (és miért ne felelnénk meg) semmilyen büntetést nem fogunk kapni.

Az adóhatóság ezzel a kitüntetett figyelemmel a korábban oly gyakori fiktív cégalapítások számát próbálja visszaszorítani.

 

Mit ellenőriznek az alakuló cégeknél?

 

Ami talán a legfontosabb, hogy a székhelyként megadott cím valóban létező helyszín legyen. Ha az ellenőrök megtalálják a pontos címet az cégtábla a következő, amit megnéznek. A cégtáblát jól látható helyre kell kihelyezni. A mérete nincs leszabályozva, de célszerű egy A5-ös lapnak megfelelő nagyságban elkészíttetni.

Ha ezt az első két feltételt az ellenőrök „gördülékenyen” tudják ellenőrizni, már sok veszíteni valónk nincs. Ha nem találnak senkit a székhelyen, telefonon felveszik a kapcsolatot a képviseletre jogosult személlyel. Ekkor egy időpontot egyeztetnek vele, és megkérik a képviselőt, hogy milyen iratokat vigyen magával.  Ezek a következők:

 

 

  • Cégbírósági végzés
  • Társasági szerződés
  • Bankszámlaszerződés
  • A székhely papírjai (kinek a tulajdona, és milyen jogon használja székhelyként az a társaság, esetleg bérleti szerződés)
  • Az adóhatóság felé történő adatbejelentés. Ezt a könyvelőnek kell megtennie a bejegyzést követő 15 napon belül a 10T201T nevű adatlapon. Ezt a nyomtatványt, és visszaigazolását kérik.
  • Alkalmazottak esetén azok munkaszerződését, és adóhatóság felé történő lejelentését a 10T1041-es nyomtatványon, valamint ennek a nyomtatványnak a visszaigazolását.
  • Bélyegzőt, ha van, és annak a számláját.
  • Ha a társaság vásárolt már számlatömböt akkor a szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartását.
  • Ha a társaság megalakulása után 90 nappal jönnek ellenőrizni akkor kérik a kötelezően elkészítendő számvitel politikát, melynek részei a pénzkezelési szabályzat, önköltségszámítás rendjére vonatkozó szabályzat, leltár szabályzata, értékelési szabályzat.

 

www.e-konyveles.com
Mobil: 20/412-2297
sales@e-konyveles.com

0 Tovább

Új cég alakulás utáni teendői

Először is, ha egy cég megalakult és rendelkezésünkre áll az ügyvéd által ellenjegyzett társasági szerződés, bejegyző végzés, melyet a Cégbíróság hitelesített. Ezeket a dokumentumokat érdemes átküldeni a könyvelőnknek, hogy megtegye a szükséges lépéseket, hiszen 15 nap áll rendelkezésre, hogy a következő dokumentumokat kitöltse és aláírassa a képviseletre jogosult ügyvezetővel.

Ahhoz, hogy a bevallások beküldése elektronikus úton történjen, a 10T180-as bejelentő lapot kell kitölteni. Az ügyvezetőtvel tisztázni kell, hogy rendelkezik-e saját ügyfélkapuval, mert akkor az ő nevét kell feltűntetni a nyomtatványon, ha nem és nem is tart rá igényt, akkor a könyvelőirodán keresztül kell, hogy regisztrálják a céget, amihez egy külön meghatalmazást kell csatolni. Én ajánlom mindenkinek az előbbit, mivel könnyebben informálódhat a cégéről, bármikor lekérhet egy folyószámla-kivonatot, valamint ez elküldött bevallásokat is szemügyre veheti. Ezt a nyomtatványt, postai úton vagy személyesen a székhelyhez tartozó APEH-nél lehet leadni, ahol van ügyfélfogadás, természetesen minden szükséges adatot kitöltve és az ügyvezető aláírásával hitelesítetten, vagy a meghatalmazott személy aláírásával.

A következő fontos lépés a cégkivonat lekérése, amiből tudunk tájékozódni a cégről. Majd a 10T201T nevezetű nyomtatványt ki kell tölteni. Ezen a nyomtatványon a céggel kapcsolatos adatokat kell szerepeltetni, itt tudjuk lejelenteni a cég tevékenységi körét/köreit, a tulajdonosokat, illetve a képviseletre jogosult személy nevét. A fő tevékenységi kört nem kell lejelenteni, mivel azt a cégbíróság elküldi az adóhatósághoz. A teáor kódokat az interneten tudjuk lekérni (teáor 08) és az alapján van lehetőségünk felvenni a tevékenységeket. Ha közösségi adószámmal rendelkezik, a cég ezen a nyomtatványon tudjuk bejelölni, hogy az MNB árfolyamán szeretné átszámoltatni a devizát.

A KSH Győri Igazgatóságához is szükséges adatokat szolgáltatni. Ezt a 1032-es nyomtatványon tudjuk megtenni. A Központi Statisztikai Hivatal célja, hogy  a kezdő vállalkozásokról gyűjtsön alapinformációkat.

Kötelező adatot szolgáltatni, a helyi iparűzési adóval kapcsolatosan. Ki kell tölteni az adóbejelentkezési lapot, majd az illetékes önkormányzat részére el kell juttatni. Akik az önkormányzatok illetékességi területén állandó és ideiglenes jelleggel vállalkozási tevékenységet folytatnak, azoknak kötelező ezt lejelenteni:

  • Az szja. törvény szerinti  egyéni vállalkozóknak, egyéni cégeknek;
  • Az szja. törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelőknek, ha az őstermelői tevékenységből származó bevétele meghaladja a 600 ezer forintot;
  • Jogi személyeknek (a felszámolás vagy végelszámolás alatt álló is)
  • Egyéb szervezetnek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoknak.

Lényeges, hogy a bejegyzést követően 8 napon belül bankszámlát kell nyitni az ügyvezetőnek, ehhez szükséges iratok:

Létesítő okirat vagy a szerződésminta alapján készült létesítő okirat vagy a fióktelepet létesítő (képviselőjét kijelölő) határozat és annak hiteles fordítása vagy a képviseletet létesítő (képviselőjét kijelölő) határozat és annak hiteles fordítása. Hiteles cégaláírási nyilatkozat vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-minta. Tanúsítvány vagy 30 napnál nem régebbi bejegyző végzés.

A munkaviszony tisztázására is sort kell keríteni. A társas vállalkozás tagjával (tagjaival) alá kell íratni egy nyilatkozatot, amelyben rögzíti, hogy van-e más helyen bejelentett munkaviszonya, amely meghaladja a heti 36 órát, illetve más társaságban egyidejűleg személyesen közreműködik és ott fizetik meg utána a járulékokat,  vagy nyugdíjas jogviszonnyal rendelkezik, illetve közép- vagy felsőfokú nappalis tanulói-, hallgatói jogviszonnyal rendelkezik (mellékelve iskolalátogatási igazolását). Ha ezek közül egyik sem vonatkozik rá, akkor be kell jelenteni társas vállalkozás tagjaként, hiszen kötelező megfizetni utána a járulékokat.

Az alkalmazottak jogviszonyát is tisztázni kell, abban az esetben, ha szeretnénk alkalmazni valakit. Pontos adatokat kell tudnunk, ha valakit be szeretnék jelenteni. Javaslom, hogy mielőtt alkalmazunk valakit érdemes egy felvételi adatlapot vele kitöltetni, így az adatok rendelkezésünkre állna. Lényeges, hogy a felvételi lap tartalmazza a munkáltató adatait, illetve a munkavállaló adatait ( belépés napja, FEOR száma, munkabére, munkaideje, jogviszonya, név, születési név, anyja neve, Taj száma, születési helyét idejét,adóazonosító jelét, lakcímét, iskolai végzettségét, személy ig. számát, gyermekek számát, magánnyugdíj pénztár tagságát, ha rendelkezik vele, akkor a belépésnek az idejét, ha nyugdíjas, akkor a törzsszámot és a nyugdíj összegét).

 

www.e-konyveles.com
Mobil: 20/412-2297
sales@e-konyveles.com

0 Tovább

Mit is alapítsak? Bt-t vagy Kft-t?

Sok leendő cégtulajdonos fejében felmerül a kérdés, hogy milyen társasági forma is számára a legmegfelelőbb. A következő „cikkünk” ebben próbál egy kis segítséget nyújtani.

 

Nézzük először is a betéti társaságot:

 

Ami a legfontosabb ennél a társasági formánál, ennek a megalapításához legalább két tag szükséges. Egyszemélyes Bt. nem létezik.

Legalább egy tag ( a beltag) teljes vagyonával korlátlanul felel abban az esetben, ha a társaság vagyona nem elegendő a kötelezettségek teljesítésére. Ezzel ellentétben a másik tag, esetleg tagok (a kültag/ok) nem felelnek teljes vagyonukkal csupán a társasági szerződésben vállalt vagyoni betétje szolgáltatására köteles.

 

Mennyibe kerül egy betéti társaság alapítása?

Ennél a társasági formánál nincs meghatározva az alapító tőke minimális összege. A társasági törvény lehetőséget biztosít arra, hogy akár 1 Ft-tal is lehessen Bt.-t alapítani. Azonban kb. 100.000 Ft az az összeg amelyet a mai bírói gyakorlat kellő induló vagyonnak elfogad. Az ügyvédi díjon felül 50.000 Ft illetéket kell leróni. A társasági szerződést szerződésminta használatával is el lehet készíteni. Ebben az esetben az illeték mértéke csak 15.000 Ft. Természetesen a cégalapítással kapcsolatos valamennyi költség számlákkal a megalakulást követően elszámolhatók.

 

Hogyan részesednek a tagok a társaság vagyonából?

Alapvetően ezt a társasági szerződében kell rögzíteni. Főszabály szerint a vagyoni hozzájárulás arányában oszlik el a nyereség is és a veszteség is. Egyetlen tagot sem lehet kizárni sem a nyereségből sem a veszteségből, azonban a kültag a veszteségért csak a vagyoni betétje erejéig fele.

 

Ki jogosul az üzletvezetésre?

Sokan úgy gondolják, hogy a kültag nem jogosult az üzletvezetésre és a képviseletre. Ez így nem igaz, csupán a társasági szerződésben rögzíteni kell a jogosultságokat. Ebből következik, ha a tagok másképp nem rendelkeznek az üzletvezetésre, a képviseletre önállóan, vagy együttesen mindegyik tag jogosult.

 

Hogyan működik a betéti társaság?

Évente legalább egy alkalommal taggyűlést kell tartani. Ezen minden tag személyesen részt vehet, erről tagot kizárni nem lehet. A tagok gyűlésén kell határozni minden olyan kérdésben, melyet a törvény kötelezően előír - ilyen például az éves beszámoló elfogadása- valamint ami nem tartozik a szokásos üzleti tevékenységhez. A határozathozatal során valamennyi tagnak azonos szavazati joga van. Ettől természetesen el lehet térni, de ezt is a társasági szerződésben kell rögzíteni. De nagyon fontos, hogy ha eltérő is a szavazati arány legalább egy szavazat minden tagot megillet. Ez azt jelenti, hogy a határozathozatalból egyetlen tag sem zárható ki.

 

 

 

 

 

 

 

Miben különbözik a Kft. a Bt.-től?

 

Talán a leglényegesebb eltérés, hogy a Kft-t minimum 500.000 Ft törzstőkével lehet csak megalakítani. Ehhez az összeghez jön még hozzá az ügyvédi díj, valamint az illeték összege. Kft. is lehet egyszerűsített eljárás keretében megalapítani, és akkor a járulékos költségek itt is csökkennek.

 

Korlátolt felelősségű társaságot egyedül is lehet alakítani. Az előzőekben említettem, hogy Bt. alapításához minimum két személy szükséges (beltag, kültag).

 

A társasági forma megnevezésében is szerepel a korlátolt felelősség. Ez azt jelenti, hogy a tagok a társaság hitelezőinek saját vagyonukkal nem felelnek, kockázatviselésük a törzsbetétjük mértékére van korlátozva. A tag, tagok csupán a törzsbetét befizetésére kötelezhető. Viszont ami fontos, hogy abban az esetben, ha bizonyítható, hogy a tag szándékosan okozza a hitelezőjének a kárát, abban az esetben a tulajdonos egész vagyonával felel a tartozásaiért.

 

A Kft.-nek is a legfőbb szerve  a taggyűlés. A Bt.-hez hasonlóan ezt is évente legalább egyszer össze kell hívni a beszámoló elfogadása, valamint a társaságot érintő főbb kérdések megtárgyalása érdekében.

 

www.e-konyveles.com

Mobil: 20/412-2297

sales@e-konyveles.com

0 Tovább

kezdovallalkozas

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek